(link otworzy duże zdjęcie)

Specjalny koncert na Dzień Kobiet

Już dzisiaj zapraszamy wszystkie Panie na gminny Dzień Kobiet, który odbędzie się 8 marca (godz. 14.00) w hali sportowej w Marcinkowie. Podczas uroczystości wystapi znakomity zespół ludowy „Troczanie” z z Litwy.

Zespół co roku bierze udział w festynie Kultury Polskiej rejonu trockiego „Dźwięcz, polska pieśni“ oraz w festiwalach zespołów Wilenszczyzny.  Śpiewa i tańczy na świętach plonów oraz uroczystościach poświęconych dniu miasta czy świętom państwowym. Chętnie przyjeżdża do Macierzy. „Troczanie“ byli gośćmi Jubileuszowego Festiwalu Polskich Zespołów Polonijnych w Rzeszowie, Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Festiwalu Chórów Polonijnych do Koszalina, Festiwalu Polskich Kresów w Mrągowie. Byli również gorąco przyjmowani w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Giżycku, Cieszynie, Białymstoku, Bielsku Białej, Szczyrku, Wiśle, Pułtusku, Sankt Petersburgu (Rosja), Dyneburgu (Łotwa), Mińsku (Białoruś).

Podobnie jak i inne zespoły wokalno-taneczne na Wileńszczyźnie, powstał na fali odrodzenia polskości w październiku 1989 roku. Początkowo do zespołu należały same panie, a zespół nazywał się ,,Troczanka''. Po trzech latach dołączyli również panowie. Do lipca 1996 roku kierował zespołem znany muzyk Włodzimierz Saszenko, kapelą – Wiktor Kowalewski, między innymi autor kilku utworów o Trokach. Starostą była założycielka zespołu – Zofia Czapkowska. Dziś kierownikiem artystycznym „Troczan” jest utalentowany muzyk Krzysztof Stankiewicz, starostą i organizatorem całego zespołu oraz wszystkich wyjazdów koncertowych – Dinara Karaniewska. Kapelą kieruje Władysław Niedźwiedzki, a grupą taneczną – Sofiko Lavrukaitis.

Dziś zespół liczy około 35 członków. W zespole spotkały się trzy pokolenia – babcie, rodzice i ich dzieci. Wynikiem 29 lat pracy jest ponad sto pieśni: patriotycznych, wojennych, lirycznych, żartobliwych, kolęd i wiele tańców polskich, litewskich oraz karaimskich.

Organizatorzy gminnego Dnia Kobiet: Gminny Ośrodek Kultury w Purdzie, Gmina Purda, Środowiskowy Dom Samopomocy w Marcinkowie

Opublikowano: 19 lutego 2020 10:40

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 359

Zdjęcia: