(link otworzy duże zdjęcie)

Płać podatki tu gdzie mieszkasz

Czy wiesz, że gmina może otrzymać około 38 procent z Twojego podatku dochodowego za 2019 rok? Jeśli podatnik płaci np. 1000 zł podatku dochodowego, to do gminy - jego miejsca zamieszkania, wpływa ok. 380 zł. Sprawdzaj, gdzie trafiają pieniądze z Twojego PIT-u.

Jeżeli jesteś zameldowany gdzie indziej, a mieszkasz w gminie Purda i nie zaznaczyłeś tego w swojej deklaracji podatkowej, Twój podatek trafi do innego miasta czy gminy. Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, roczne PIT-y powinny być składane w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. A zameldowanie nie ma znaczenia!

Jak zmienić informację o miejscu zamieszkania? Wystarczy wypełnić i dołączyć do swojego PIT-u za zeszły rok formularz aktualizacyjny ZAP-3 – tu trzeba podać swój adres zamieszkania. Dotychczasowe miejsce zameldowania pozostaje bez zmian, a więc wszystkie dokumenty wskazujące miejsce zameldowania, dowody osobiste, rejestracyjne są ważne.

Twoje podatki wędrują tak: najpierw do urzędu skarbowego, potem do Skarbu Państwa, stamtąd 38,16% do budżetu Twojej gminy, 10% do Twojego powiatu, 1 % do Twojego województwa. A gmina za pieniądze z podatków realizuje inwestycje, np. budowę dróg, chodników, placów zabaw, boisk, sieci kanalizacyjne i wodociągowe, świetlice wiejskie itp.

Opublikowano: 17 lutego 2020 14:20

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 701