(link otworzy duże zdjęcie)

Święto Warmii w Bałdach

Jak zawsze, pierwsza sobota lipca to najbardziej warmiński dzień w roku, czyli Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach! Muzyka warmińska i folkowa, dawne zabawy, kiermasz regionalnych produktów. Inscenizacja powitania biskupa na granicy Warmii. Wieczór folkowy - do tańca zagrają Horpyna i Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Gmina Purda zaprasza 6 lipca od godziny 12.00.

Program

O 12.00 - Uroczysta msza św. w kościele w Butrynach z udziałem Metropolity Warmińskiego.
Od 12.00 – W Bałdach pokazy rzemiosła, prezentacje i konkursy edukacyjne, stoiska z lokalną kuchnią, warmińskim rzemiosłem i sztuką ludową. Ręcznie robione zabawki, ozdoby z suszonych kwiatów, chusty, biżuteria artystyczna, wyroby z wikliny, sery, wędliny, warmińskie miody, kuchy, kompoty i wiele innych.
Warsztaty zielarskie, garncarskie, rękodzielnicze. Pokazy dawnych rzemiosł, strojów i tańców warmińskich. Dawne zabawy podwórkowe, konkursy z nagrodami - wyścigi w workach, toczenie koła za pomocą kija, wyścigi z balonami, kręcenie hula hopem, zabawy z chustą, animacje dla dzieci.

13.15 - Uroczyste odsłonięcie głazu pamiątkowego na Trakcie Biskupim (fundatorzy Nadleśnictwo Olsztyn i gmina Purda) .
13.45 - kostiumowa inscenizacja powitania biskupa Michała Stefana Radziejowskiego na granicy Warmii. Wystąpią aktorzy Teatru im. Jaracza w Olsztynie – Marian Czarkowski, Jarosław Borodziuk, Marcin Kiszluk oraz amatorzy, statyści i wszyscy zgromadzeni jako stany warmińskie.
14.15 - Folklor warmiński w najlepszym wydaniu – utytułowana Warnijsko Kapela pod kierunkiem Wojciecha Deligi (UWM Olsztyn).

Od 17.30 – Muzyka na żywo do tańca.
HORPYNA – znakomity zespół, od dwudziestu lat obecny na muzycznej scenie. Zaprezentuje tradycyjne utwory grane w stylistyce folkowo-rockowej.

Gwiazda wieczoru: Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół, który powstał z zamiłowania do dawnych, przedwojennych melodii i piosenek. Muzyka dancingowa w ich wykonaniu ujmuje od pierwszych usłyszanych taktów granej przez nich muzyki. Muzycy kontynuują tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych, zachowując przy tym ich naturalny i ponadczasowy urok.

Honorowy patronat – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego  Gustaw Marek Brzezin.


Organizator XII Warmińskiego Kiermasu Tradycji Dialogu, Zabawy – Gmina Purda - dziękuje

Partnerom:

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Nadleśnictwo Jedwabno

Gminny Ośrodek Kultury w Purdzie

Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Lokalna Grupa Działania Południowa Warmia

Ochotnicza Straż Pożarna w Butrynach

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wsi

Ośrodek Jazdy Konnej w Bałdach

 

Sponsorom:

Arbet Investment Group

Bank Spółdzielczy w Szczytnie

Remondis

 

Patronom medialnym:

TVP 3 Olsztyn, Radio Olsztyn, Gazeta Olsztyńska

Wydarzenie dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

 


 


Opublikowano: 02 lipca 2019 08:27

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 1077

Zdjęcia: