(link otworzy duże zdjęcie)

„Osiedle Pod Lasem” w Trękusku z pilotażowym programem

Gmina Purda dba o środowisko! Zawarte porozumienie pomiędzy Wójtem Gminy Purda Piotrem Płoskim a firmą ACTE Sp. z o.o. „w sprawie realizacji zadania polegającego na montażu opraw oświetlenia ulicznego (PILOTAŻ) w miejscowości Trękusek „Osiedle Pod Lasem” to ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza oraz uzyskanie oszczędności energii elektrycznej poprawiających efektywność energetyczną systemów oświetlenia ulicznego.

Program polegał na dostarczeniu i montażu 33 sztuk opraw oświetlenia ulicznego typu LED wraz z systemem sterowania oświetleniem oraz demontażu starych opraw.

Z kilku lokalizacji wskazanych przez gminę, wykonawca wybrał lokalizację, spełniającą warunki techniczne. Oświetlenie „Osiedla Pod Lasem” w Trękusku zasilane jest jedną fazą (wszystkie lampy podłączone są pod jeden przewód zasilający) – był to warunek konieczny, stawiany przez Wykonawcę.

Jakie korzyści płyną z zastosowania „etapowania oświetlenia”?

Sterowanie oświetleniem zewnętrznym stosuje się w celu oszczędzania energii elektrycznej. W dobie rosnących cen energii dbanie o to, aby lampy świeciły się tylko wtedy, gdy jest to potrzebne jest rzeczą kluczową. Zamontowany system sterowania oświetleniem oraz oprawy świetlne LED zapewniają oszczędność energii, czyli naszych pieniędzy, ale również zwiększają komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców. System sterowania oświetleniem pozwala na zmniejszenie natężenia oświetlenia na określony czas w nocy, przy czym lampy oświetlają drogi przez całą noc. System sterowania pozwala także wy wykrywanie usterek lub awarii oświetlenia.

Montaż lamp, system sterujący lampami oraz podłączenie i wdrożenie systemu leżało po stronie Wykonawcy. Sołectwo Trękusek przeznaczyło środki finansowe z Funduszu Sołeckiego na wydatki związane z wykonaniem prac do uruchomienia pilotażu.

Program jest programem pilotażowym, a to oznacza, że będzie promowany i pokazywany na „zewnątrz”. Jest do doskonały przykład współpracy społeczności lokalnej, samorządu gminnego i przedsiębiorcy.

Opublikowano: 14 września 2018 10:25

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 419

Zdjęcia: