(link otworzy duże zdjęcie)

Takich dożynek w Gminie Purda jeszcze nie było!

W niedzielę, 9 września 2018 r. w Klebarku Wielki odbyły się Gminne Dożynki 2018. Święto Plonów to ważne wydarzenie w życiu każdej społeczności. Tradycja dożynek nawiązuje do staropolskich obyczajów i jest bardzo ważna dla rolników, ich rodzin i całej społeczności wiejskiej.

Dożynki Gminne rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Znalezienia Krzyża Św. w Klebarku Wielkim pod przewodnictwem ks. Wojsława Czupryńskiego. Po mszy uroczysta procesja wraz z grupami wiecowymi, które przygotowały Sołectwa: Giławy, KGW Szczęściary, Klebark Wielki, Nowa Wieś, Patryki, Purda, orkiestrą, strażakami, mieszkańcami i gości przeszła na boisko przy Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Klebarku Wielkim, gdzie odbywały się dalsze uroczystości. Tradycyjnie został pokrojony i rozdany wśród  uczestników upieczony z tegorocznego ziarna chleb. Pięknie prezentowały się stanowiska przygotowane specjalnie na Dożynki m.in. przez sołectwa, ŚDS w Marcinkowie, ZUS, KRUS, UTW, a wypieki i potrawy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników.

Wójt Gminy Purda Piotr Płoski serdecznie podziękował wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie Dożynek Gminnych w Klebarku Wielkim. Szczególne podziękowania skierował do Sołtysa Anety Piątkowskiej i Rady Sołeckiej, Gminnego Ośrodka Kultury w Purdzie, Ochotniczej Straży Pożarnej „Pomoc Maltańska” w Klebarku Wielkim.

Podczas trwania Święta Plonów, nie mogło zabraknąć konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja Konkursowa obejrzała i oceniła wszystkie wieńce dożynkowe:

I miejsce – KGW Szczęściary

II miejsce – Sołectwo Giławy

III miejsce – Sołectwo Patryki

Wójt Gminy Purda Piotr Płoski wręczył wyróżnienia dla instytucji i osób, które w sposób szczególny zasłużyły się gminie. Statuetkę „Anioły Purdy” otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna „Pomoc Maltańska” w Klebarku Wielki, firma BUDIMEX S.A. oraz inspektor Piotr Zabuski – Komendant Miejski Policji w Olsztynie.

Program artystyczny zainaugurował występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Lidzbarku. Następnie na scenie wystąpił zespół wokalny Cantare z UTW w Barczewie, zespół śpiewaczy Mazury ze Szczytna, Wiktoria Przęczek, Koło Gospodyń Wiejskich Szczęściary oraz grupa artystyczna Wiedźmuchy. Odbyło się również Narodowe Czytanie fragmentów twórczości Stefana Żeromskiego, przygotowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Purdzie i UTW działający przy bibliotece. Na scenie pojawiły się zespoły z różnych gatunków muzycznych. Były szanty w wykonaniu Kuzynów Neptuna, poezja śpiewana w wydaniu Czerwonego Tulipana.

Na scenie nie mogło zabraknąć także najpopularniejszego wśród mieszkańców gatunki muzycznego, czyli disco polo. Publiczność rozgrzał Bartosz Abramski, który zaśpiewał swoje hity. Następnie zaprezentowały się trzy piękne i utalentowane wokalistki Angelika Żmijewska, Paula Karpowicz, Justyna Lubas z zespołu Top Girls. Dziewczyny wykonały kilka energetycznych i bardzo gorących utworów „Mleczko”, „Wesele”, „Nie będę Twoja”, „Dziś zatańcz ze mną” i wiele innych. Gwiazdą wieczoru był Jerzy Szuj z formacji JORRGUS. Wokalista w bardzo szybkim czasie pozyskał wielką sympatię mieszkańców i gości, śpiewając znane i lubiane hity: „Na zabawie”, „Niebezpieczna” , „Twój jeden szept” , „Będziesz moja” czy „Malowana lala”.

Dziękujemy mieszkańcom i zaproszonym gościom za udział w Dożynkach, a tym samym włączenie się w kultywowanie pięknej tradycji święta plonów. Do zobaczenia za rok!

Opublikowano: 10 września 2018 09:31

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 629

Zdjęcia: