Granica - Sanktuarium

Trasa: jezioro Kośno – rzeka Kośna – Jezioro Silickie – Jezioro Klebarskie.
Po drodze: punkty widokowe nad jeziorem Kośno, stanice leśne, Pajtuński Młyn, zabytkowy akwedukt w Silicach, Sanktuarium Podniesienia Świętego Krzyża w Klebarku Wielkim.
Kontakt w sprawie zorganizowania spływu:
Tadeusz Iliński, tel. kom. 602-739-514 lub
Jan Ordon, tel. kom. 507-185-557
www.info-pl.com/kajaki, e-mail: kajakiklewki@wp.pl

 

img_4863sjpg [300x200]

Kośna - Łyna

Trasa: wieś Łajs - jezioro Kośno – rzeka Kośna – Kanał Elżbiety i Kanał Kiermas – Kanał Wiktorii –   Jezioro Silickie.
Rzeka Kośna płynie przez tereny leśne, potem wiedzie przez łąki i pastwiska, silnie meandrując. Dalsza część szlaku wiedzie  kanałami Elżbiety i Kiermas, w które skierowano wody rzeki Kośny. Po drodze warto zobaczyć: w Purdzie zabytkowy kościół gotycki z XIV w. przebudowany w późniejszych latach (wewnątrz ciekawy ołtarz św. Huberta, patrona myśliwych, z bogatą kolekcją trofeów), w Pajtuńskim Młynie młyn z końca XVIII w., w Patrykach ruiny młyna wodnego z końca XIX wieku, w Silicach akwedukt, unikatowy zabytek hydrotechniczny, będący wodnym skrzyżowaniem dwóch kanałów (górą biegnie Kanał Elżbiety, dołem Kanał Wiktorii).
Dalej szlakiem można dopłynąć do Łyny: Kanał Kiermas – Jezioro Bogdańskie – rzeka Kiermas, jezioro Umląg – rzeka Kiermas – jezioro Kiermas – rzeka Kiermas (Barczewo – Wadąg – Dywity – Kłodka – Dobre Miasto).

Linowska Struga

Trasa: wieś Klewki – Jezioro Linowskie – Linowska Struga – Jezioro Klebarskie – Jezioro Silickie – kanał Wiktorii do Kanału Kiermas – Jezioro Bogdańskie.
Po drodze warto obejrzeć: w Klewkach kościół z XVI w z barokowymi polichromiami, eklektyczny pałacyk z połowy XIX w z zachowanym zespołem parkowym, w Klebarku Wielkim, w którym znajduje się sanktuarium Krzyża Świętego w neogotyckim kościele z końca XIX w., w Silicach –   skrzyżowanie dwóch kanałów.
Więcej informacji na stronie: www.info-pl.com/kajaki

 

granica__sanktuariumjpg [300x386]