Położenie gminy Purda oraz jej przyroda dają możliwość aktywnego wypoczynku w naturalnym środowisku. Warunki sprzyjają spływom kajakowym, wycieczkom rowerowym i pieszym, uprawianiu żeglarstwa, windsurfingu, hippiki, wędkarstwa, myślistwa. Znaczącym atutem są jeziora: Gim, Serwent, Kośno, Łajs i Purdy oraz atrakcyjny szlak kajakowy „Granica – Sanktuarium” (Łajs, jez. Kośno – rzeka Kośna - Pajtuński Młyn - Patrycki Młyn - Klebark Wielki).

img_0231jpg [300x200]Trasy rowerowe i piesze na terenie gminy są częścią większych szlaków przebiegających przez region. Są to szlaki o różnym stopniu trudności, wyznaczone na lokalnych ścieżkach i drogach gminnych o małym natężeniu ruchu. Większość tras biegnie po terenach leśnych, głównie wokół jezior.
Dużą atrakcją, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów jest kultywowanie tradycji i zwyczajów regionu poprzez organizowanie świąt, zabaw i festynów,  które odbywają się corocznie, np.:
- Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach,
- Noc św. Jana w Klebarku Wielkim oraz msza św. na wodzie,
- Lato z Gimem w Nowej Kaletce,
Najbardziej znaną imprezą w gminie jest Warmiński Kiermas, który odbywa się co roku w pierwszą sobotę lipca w Bałdach, ok. 20 km na południe od Olsztyna. Miejsce jest nieprzypadkowe – tutaj właśnie jest tzw. Trakt Biskupi, którym biskupi warmińscy uroczyście wjeżdżali na Warmię, obejmując diecezję warmińską. Kiermas nawiązuje do dawnych tradycji uroczystego witania w tym miejscu biskupa przez Warmiaków. Jest to największa impreza promująca warmińskie tradycje, dawne rzemiosło, rękodzieło artystyczne czy regionalne wyroby.
Na terenie gminy znajduje się kilkadziesiąt obiektów wpisanych do rejestru zabytków, m.in. kościoły w Butrynach, Klewkach, Purdzie i Klebarku Wielkim, plebania w Klebarku Wielkim, pałac w Klewkach oraz 27 kapliczek przydrożnych i 8 chałup (najwięcej zabytkowych chałup znajduje się w miejscowości Kaborno).