Szlak konny im. Marion Dönhoff

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. olsztyński, gm. Purda, Purda

Kategorie: Szlaki turystyczne: Konne

W ramach projektu „Bałtyckie Krajobrazy” powstał prawie 250 kilometrowy szlak konny śladami hrabiny Marion Dönhoff.

Warmia i Mazury zyskały nową atrakcję turystyczną. Utworzenie szlaku konnego umożliwia organizację rajdu udostępnionymi drogami, bez każdorazowego ustalania trasy oddzielnie w każdym Nadleśnictwie. Dzięki współpracy organizatorów rajdów konnych z leśnikami i samorządami, taki kompromis stał się możliwy. Olsztyńscy leśnicy tworząc szlak konny, chcą przyczynić się do promowania naturalnych form rekreacji, wolnych od hałasu i spalin. Szlak ma dokładnie 243 km i biegnie z Olsztyna do Sztynortu przez teren Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i Białymstoku, 11 nadleśnictw i 17 gmin, w tym przez teren Gminy Purda. Jego rolą jest połączenie stajni z regionu w jedną  sieć. A tym samym umożliwienie organizacji rajdów pomiędzy nimi, z noclegiem zarówno dla koni jak i jeźdźców. Jest to pierwszy taki szlak na terenie RDLP Olsztyn.
Trasa szlaku w miarę możliwości poprowadzona jest drogami gruntowymi o małym natężeniu ruchu. Na mapie szlaku oznaczono wodopoje, miejsca na popasy - i co równie ważne - miejsca niebezpieczne. Do tego sporządzono listę kontaktową stajni, oraz gospodarstw oferujących możliwość noclegu zarówno dla jeźdźców jak i dla koni. Wszystkie te obiekty usytuowane są albo na szlaku, albo w jego pobliżu.
Ze szlaku można skorzystać używając przygotowanych map i warstw na urządzenia mobilne, udostępnionych również na stronie www.baltyckiekrajobrazy.eu w zakładce „do pobrania".

Załączniki:

regulamin_szlaku_m_doenhoff.pdf [991.08 KB]